BLOG

 

Hızlı Başvuru

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

1-      Nüfus Cüzdanı

2-      İkametgâh Belgesi veya Adınıza Ait Bir Fatura

3-      Gelirinizi Belgeleyen Evrak

4-      Özel Sektör Ve Çalışan Memurlar İçin Belgeler (Aşağıda Belirtilmiştir)

5-      Gelir Belgesi,

6-       Emekliler İçin Belgeler (Aşağıda Belirtilmiştir)

7-      Çiftçiler için, serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları için, gayrimenkul kira geliri olanlar için (Aşağıda Belirtilmiştir)

1-   Nüfus Cüzdanı 

İstanbul Finans Danışmanlık Firmasına nüfus cüzdanı ile gelerek başvuruda bulunabilirsiniz.. Üzerinde TC kimlik numarası olmayan ve hasar görmüş, bankalar tarafından kabul edilmeyen nüfus cüzdanları kabul edilmemekte ve değiştirilmesi yasal olarak zorunludur.

2- İkamet Belgesi veya Adınıza Ait Fatura

Kredi talep eden müşterilerimizi mevcut bir kaydı var ise ikametgâh belgesi istenmemektedir. Aynı zamanda bankalarda kaydı yok ve ikametgâh adresi kredi kullanan kişiye ait değil ise belge geçerli değildir. Kredi kullanan kişinin adına olan ve üç aya ait bir faturada talep edilebilmektedir.

3-  Gelir Belgesi

Emekliler için maaş aldıkları bankaya herhangi bir evrak sunmaksızın E-Devlet üzerinden emekli maaşını gösteren belgeyi İstanbul Finans Danışmanlık Firmasına gelerek bankalar arası iletebilmemiz için gerekli olmaktadır.

Gayrimenkul kira geliri olanlar için kira kontratına istinaden kira bankaya yatıyor ise ödemeleri gösteren banka hesap dokümanları yeterlidir. Fakat kira kontratı bankaya yatmıyor ise bu durumda kira gelirini onaylamak tamamen danışmanlık firması ve banka arasında değişkenlik göstermektedir. Diğer yandan kira kontratınız yapılmamış ise banka kira gelirinizi kabul etmeyecektir.

Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapu fotokopisi, müstahsil makbuzlar talep edilmektedir. Sadece çiftçi BAĞ-KUR’una nazaran bankaların çoğunluğu kredi işlemi gerçekleştirmemektedir. Çiftçilik faaliyetlerinden dolayı gelirini belgeleyemeyen ve resmi olarak para kazanamayan kişiler kredi kullanamaz.

Memurlar ve özel sektör çalışanları için gelirlerini belgelemek, özel sektör çalışanları ve memurların maaşlarının yatırıldığı bankaya maaş bordrosunu vermelerine gerek yoktur. Memurlar sunulan farklı bir bankadan işlem yapacak ise son maaş bordrosunu alıp İstanbul Finans Danışmanlık Firmasına gelip bankalara teslim etmemiz yeterlidir.

Şirket ortakları ve serbest meslek sahipleri için gelir belgesi olarak güncel vergi levhası, bilanço gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi oda kayıt belgesi talep edilmektedir. Firmanızın mevcutta çalıştığı bir banka bulunuyor ise ve belirtilen evraklar bankada güncel ise herhangi bir belge talep edilmeden işleminiz gerçekleştirilebilmektedir. Diğer yandan bankaların birçoğunda kredi işlemleri için vergi levhanızın gösterilmesi talep ediliyor.